Porady

Od dłuższego czasu jesteśmy przyzwyczajeni do widoku zalegającego śniegu lub pluchy na dworze. Dosyć długa i mroźna zima w tym sezonie sprawiła, że nie możemy doczekać się upragnionej wiosny i jej pierwszych oznaków w postaci kwiatów lub pierwszych zielonych pędów roślin. Jednak odpowiedni dobór gatunkowy roślin w naszych ogrodach może sprawić, że na pierwsze kwiaty nie będziemy musieli czekać do wiosny, bowiem mogą one pojawić się dużo wcześniej nawet na przełomie stycznia i lutego.

W okresie zimowym, rzadko spędzamy czas w swoich ogrodach, dlatego warto zaznaczyć, że projektując ogród powinniśmy rośliny kwitnące zimą zaplanować w pobliżu wejścia na posesję oraz budynku mieszkalnego oraz w miejscach gdzie mamy na nie dobry widok z okien.
Niżej przedstawiamy listę gatunków roślin o nietypowej porze kwitnienia.

1. Oczar (Hamamelis)

Kwiaty tych roślin pojawiają się niekiedy już w grudniu, a istnieje wiele gatunków z tego rodzaju, które kwitną przez całą zimę. Oczar występuje jako duży krzew lub małe drzewo, mają rozłożysty pokrój oraz częściej są szersze niż wyższe. Kwiaty o nietypowym kształcie można spotkać w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Ich niepozorne kwiaty nie zwróciłby na nas większej uwagi, gdyby nie odmienna pora kwitnienia, gdzie wokół występuje stan bezlistny. Dodatkowym atutem niektórych odmian są pachnące kwiaty. Warto również wspomnieć, że oczary pięknie przebarwiają się jesienią- od żółtego do szkarłatnego koloru.

W naszym klimacie najczęściej możemy spotkać takie gatunki jak:

- oczar pośredni ( Hamamelis x intermedia )
- oczar japoński ( Hamamelis japonica )
- oczar omszony ( Hamamelis mollis )
- oczar wiosenny (Hamamelis vernalis )
- oczar wirginijski (Hamamelis virginiana )

Odmiany o pachnących kwiatach:
oczar omszony (Hamamelis mollis):
- Brevipetala (kwiaty ciemnożółte)
- Coombe Wood (duże, żółte, silnie pachnące) - Goldcrest (duże, złocisto żółte)
oczar pośredni (Hamamelis x intermedia):
- Feuerzauber
- Fire Charm (kwiaty pomarańczowo-czerwone)
- Gimborn's Perfume (żółte, mocno pachnące),
- Pallida (żółte)

Odmiany oczarów, które kwitną najwcześniej (w styczniu lub w grudniu):
- oczar pośredni (Hamamelis x intermedia):

Odmiany oczarów o kwiatach żółtych:


oczar pośredni (Hamamelis x intermedia):
- Allgold,
- Arnold Promise,
- Barmstedt Gold
- Golden (płatki żółte, u podstawy zaróżowione),
- Moonlight ;
oczar japoński (Hamamelis japonica):
- Arborea
- Sulphurea
- Zuccariniana


Odmiany oczarów kwitnących na czerwono:
oczar pośredni (Hamamelis x intermedia):
- Carmine Red,
- Diane (jedna z najpopularniejszych odmian o czerwonych kwiatach),
- Rubra,
- Ruby Glow (początkowo miedzianoczerwone później - brązowo czerwone);
oczar wiosenny (Hamamelis vernalis):
- Carnea,
- Red Imp

Odmiany oczarów o kwiatach pomarańczowych:
oczar pośredni (Hamamelis x intermedia):
- Hiltingbury
- Vesna
- Luna


2. Leszczyna pospolita (Corylus avellana)

Nasz rodzimy gatunek jeden z najwcześniej kwitnących. Jest wielopniowym rozłożystym krzewem, dorastającym do ( 3-5, lub znacznie więcej). Uprawiany jest przede wszystkim dla owoców, choć na rynku dostępne są także ozdobne odmiany tego gatunku o barwnych liściach lub dekoracyjnym pokroju. Już w lutym na pędach pojawiają się długie złociste bazie. Kwiaty leszczyny są miododajne, ze względu na wczesną porę kwitnienia stanowią cenny pokarm dla pszczół, budzących się z zimowego snu.

Leszczyna preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, źle rośnie na glebach suchych i podmokłych. Rośnie dobrze na stanowiskach słonecznych jak i cienistych, odmiany o barwnych liściach lepiej wybarwiają się w pełnym słońcu, również w słońcu lepiej owocuje.

Polecane odmiany:
- Contorta - żółte kotki zawieszone są na poskręcanych pędach.
- Fuscorubra - kotki są zaróżowione, później roślinę zdobią liście w kolorze ciemnopurpurowym.


3. Dereń jadalny (Cornus mas)

Jest wysokim rozłożystym krzewem 3-5 m wys. Starsze rośliny mogą przybierać formę niewielkich drzew. Pojawienie się kwiatów na dereniu zwiastuje koniec zimy, kwitnie na żółto od marca do kwietnia przed rozwojem liści. Gatunek mało wymagający, odporny na mróz, polecany do sadzenia w dużych ogrodach lub parkach czy skwerach miejskich. Jest on cenny również dzięki jadalnym owocom, z których można przygotować konfitury, soki, nalewki, czy galaretki.


4. Wrzosiec wiosenny (czerwony) (Erica carnea)

Jest niską krzewinką podobną do wrzosów, różni się od nich ulistnieniem i porą kwitnienia. Kwitnie zazwyczaj w marcu, chociaż występują gatunki o kwitnieniu nawet w lutym. Kwiaty w kolorze różowo-fioletowym utrzymują się długo aż do późnej wiosny. Polecana na wrzosowiska, jest bardziej tolerancyjna od typowych wrzosów pod względem ph gleby, lubi gleby próchniczne, odporna na mróz ( w groźne zimy jednak może przemarznąć) lubi stanowisko słoneczne.


Odmiany kwitnące w styczniu:
Kwiaty purpurowe:
- December Red
- Lohse`s Rubin
- Praecox Rubra
Kwitnące na biało:
- Schneekuppe
- Snow Queen
Kwitnące na różowo:
- Winter Beauty
Odmiany kwitnące w lutym:
kwiaty purpurowe, różowe, fioletowe:
Challenger, Eva, Loughrigg, March Seedling, Myretoun Ruby, Nathalie, Pink Spangles, Rubinteppich, Rubinette, Vivellii;
kwiaty białe
Alba, Ice Princess, Isabell, Marzenschnee, Springwood White;
złociste liście i kwiaty purpurowe lub różowe Ann Sparkes, Aurea, Foxhollow


5. Kalina wonna (Viburnum farreri)

Jest krzewem miododajnym mało znanym w naszym środowisku, charakteryzuje się wyprostowaną sylwetką, dorasta do 2-3m wys. Wraz ze wzrostem zaokrągla się osiągając ok. 2 m szerokości. Ozdobą kaliny są nietypowe kwiaty pojawiające się na przełomie lutego i marca. Jeśli wystąpi łagodna zima, kwiaty mogą pojawiać się już nawet w grudniu/styczniu. Kwiaty nierozwinięte mają intensywny różowy kolor, po rozwinięciu przebarwiają się na biało. Roślina mało wymagająca odporna na mróz, polecana do miejsc słonecznych i półcienistych, lubiąca glebę żyzną i świeżą.


6. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

UWAGA: gatunek występujący na stanowiskach naturalnych jest pod ochroną
To niewielka roślinka o przepięknym zapachu zimową porą, dorastająca do ok. 1m, posiada wyprostowane, mało ugałęzione pędy, różowe kwiaty rozwijają się na przełomie stycznia/lutego kwitnąc do kwietnia. Wszystkie części rośliny są silnie trujące, dlatego trzeba przestrzegać przed nią w szczególności dzieci. Lubi gleby żyzne, zasadowe, lekko wilgotne, dobrze rośnie w cieniu lub półcieniu, odporny na mróz, nie lubi cięcia i przesadzania. Możemy spotkać rośliny o kwiatach różowych, białych, różowo - fioletowych.