Styl ogrodów | Francuski (XVIII) - ogrody formalne


Styl francuski odznacza się symetrią, porządkiem i ładem przestrzennym. Korzenie tego stylu sięgają starożytności gdzie rzymskie i greckie budowle charakteryzowały się matematyczną symetrią i regularnością.
Ogród formalny podlega ścisłym podziałom po liniach prostych pionowych i poziomych. Ideą jest wyraźne zaznaczenie granic, dominują tu kąty proste oraz wyraźne osie - które zazwyczaj wyznaczają ścieżki komunikacyjne, które zwykle prowadzą do najważniejszego miejsca w ogrodzie np. do fontanny, poidełka dla ptaków, rzeźby. Występujące rabaty kwiatowe mają zawsze regularne kształty, oddzielone są od trawnika niskimi żywopłotami. Przeważają w takim ogrodzie strzyżone w geometryczne formy krzewy i drzewa. Często występują rytmiczne kompozycje z powtarzających się gatunków roślin. Ogród formalny najczęściej składa się z wydzielonych regularnie wnętrz o wyraźnie zaznaczonych granicach. Cechą jest symetria dwuboczna, równowaga, proporcja a także teatralność.
Jeśli chodzi o kolorystykę to dominują kolory monochromatyczne, nie występują rośliny o wyróżniających się barwach. Nawierzchnie utrzymane są w kolorystyce jasnej i stonowanej. Obiekty małej architektury wykonane są z wyszukanych materiałów takich jak kamienie szlachetne, żwir, kute metale. Rośliny wykorzystywane w takim ogrodzie są najczęściej zimozielone oraz dobrze znoszące strzyżenie np. bukszpany, cisy, ligustry czy graby. Utrzymanie ogrodu w stylu francuskim jest bardzo pracochłonne, obwódki czy żywopłoty muszą być regularnie przycinane.

Zdjęcie: 02a.jpgZdjęcie: 02.jpgZdjęcie: 03a.jpgZdjęcie: 03.jpgZdjęcie: 01a.jpgZdjęcie: 01.jpg




Interesuje Cię ogród w innym stylu? - Kliknij w obrazek poniżej