Styl ogrodów | Śródziemnomorski


Jeśli jesteście wielbicielami słonecznej południowej Europy, a w ogrodzie lubicie dobrze wypocząć wśród pachnących ziół i pięknie kwitnących pnączy, z pewnością ogród śródziemnomorski będzie dla was.

W założeniu ogród śródziemnomorski polega na przywołaniu słonecznych zakątków Grecji, Włoch czy Hiszpanii. Projektując ogród w takim stylu, musimy pamięta, że tego typu ogrody potrzebują miejsc silnie nasłonecznionych, idealnie komponuje się z rozległym otoczeniem np. pól i łąk. Jednak możliwy jest również na małej działce wśród ścisłej zabudowie - gdzie można oddzielić się kamiennym murkiem lub pnączem. Nie możemy pominąć takich elementów jak - zacienione tarasy, altany porośnięte bujnie kwitnącymi pnączami, hamaki, zioła w donicach. Jeśli chodzi o nawierzchnie, zazwyczaj wykonane są z jasnych kamieni np. z piaskowca, wapienia, lub jasnego żwiru. Nawierzchnie powinny kojarzyć się z wysuszoną od słońca ziemią. Kolory dominujące w takim ogrodzie to przede wszystkim pastelowe i ciepłe pomarańcze, żółcie i biele, często możemy spotkać jaskrawe wyróżniki w postaci różowo kwitnących kwiatów.

W ogrodach śródziemnomorskich często powtarzającym się motywem są nieregularnie poustawiane ceramiczne lub gliniane donice z bylinami, które nadają otoczeniu delikatny nieład. Jeśli chodzi o rośliny, niestety wiele śródziemnomorskich odmian nie nadaje się do posadzenia w naszym klimacie, jednak można wybrać gatunki roślin, które świetnie imitują śródziemnomorską roślinność. W drewnianych skrzynkach nie może zabraknąć lawendy, rozmarynu, bazylii czy oregano. Polecanymi roślinami są również hibiskus, juka czy czyściec wełniany. Gatunki roślin takie jak bugenwilla, oleander czy mirt są także charakterystyczne w takim ogrodzie, jednak w Polsce wymagają uprawy jedynie w donicach oraz przeniesienia na zimę do chłodniejszego pomieszczenia.

Zdjęcie: 01.jpgZdjęcie: 05.jpgZdjęcie: 02.jpgZdjęcie: 03.jpgZdjęcie: 04.jpg
Interesuje Cię ogród w innym stylu? - Kliknij w obrazek poniżej